Kütüphane

Değer Yatırımı Nedir?

Değer Yatırımı Nedir?

Değer yatırım, şirketlerin hisse senetlerinin iç değerlerinden daha düşük bir oranda iken alınarak yapılan yatırım stratejisidir. Bu durum bazı şirketlerin sadece hisselerini normal değerinin altında satmasında kaynaklanmaktadır.

Değer yatırımcıları aktif olarak piyasada değerlendireceğine inandıkları hisse senetleri aramaktadırlar. Bu stratejiyi kullanan yatırımcılar, piyasanın iyi ve kötü haberlere tepki gösterdiğini ve bunun da şirketin uzun vadeli temelleri ile uyuşmayan hisse senedi fiyat hareketleriyle sonuçlandığından dolayı fiyat düştükçe kâr etme fırsatı verdiğine inanmaktadırlar.

Değer düşüklüğüne uğrayan hisse senetleri, yatırımcının hata yapmasından dolayı ortaya çıkar. Değer yatırımcıları ise düşük piyasa defter değeri oranı, ortalamanın altında fiyat-kazanç oranlarına ve / veya daha yüksek temettü getirilerine sahip hisse senetleri seçerek bu mantıksızlıktan kâr sağlamaya çalışırlar. Bu rakamlar bir şirketin içsel değeriyle karşılaştırılır ve daha sonra karşılaştırma değeri yeterince yüksekse değer yatırımcısı yatırım yapar.

Değer yatırımının dünyadaki en büyük savunucusu  Berkshire Hathaway yatırım şirketinin CEO’su Warren Buffett’tir. Kendisi “İyi bir şirketi ucuz fiyata almak ucuz bir şirketi iyi fiyata almaktan daha karlıdır” demektedir.

Değer yatırımcısı piyasa çabucak kar etmeyi düşünmez, bunun tam tersi temelinde güçlü iş modelleri yatan şirketlere yatırım yapmayı tercih eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu