EkonomiKütüphane

Borsada Hırs Yapmayın, Hırs Gelir Göz Kızarır; Hırs Gider Yüz Kızarır-Nazmi Yılmaz

HIRS GELİR, GÖZ KIZARIR; HIRS GİDER , YÜZ KIZARIR

İnsanoğlu bir ceylan yavrusu gibi doğmaz. Ceylan yavrusu doğduktan birkaç dakika sonra yürümeye başlar. Sonra annesinin yanında koşmaya başlar. Koşmak onun en büyük silahıdır. Ama koşabiliyor diye de bir aslanın yakınları da karnını doyurmaya çalışmaz. Karnı her ne kadar aç olsa da karnını doyurma hırsına yenik düşmez. Sadece uygun zamanın gelmesini bekler.

İnsanoğlu ise tam tersi olarak hataya çok eksikle başlamıştır. Ancak hırsı doğar doğmaz başlamıştır. Her ne kadar gücü yetmese de ama ağlayarak ama gülerek her istediğini annesine yaptırmaya başlamıştır. Biraz daha büyüyünce daha büyük arzuları vardır artık.

Yetişkin insan olunca zengin olup rahat yaşama hırsı artık uzaya çıkmıştır. Bunu kimisi çalışarak , kimisi şans oyunları oynayarak kimileri de finans piyasaların da işlem açarak bu arzularını gerçekleştirmeye çalışmaktadır.

Finans piyasasında mausun birkaç hareketi ve bir tıklama yaparak çok kolayca işlem açıyoruz. Peki bunun öncesinde analizimizi yaptık hatta birkaç kişiye danıştık başkalarının analizlerini okuduk ve tüm araştırmamız ve incelemelerimiz yaptığımız bu analizin doğru olduğunu teyit etti. Analizimiz artık kesin ve nettir. Takip ettiğimiz enstrümanın yükseleceğini hedefe şaşmadan gideceğini inandık. Kazanmamız için her şey uygun.

Analizimize göre en uygun yerden stopumuzu koymadan işleme girdik hatta karda etmeye başladık ama hedefimize gelmesine biraz daha var ve beklemeye başladık. Bu arada bizi memnun etmeyen bir veri yada haber geldi ve buy işlemi yaptığımız enstrüman düşmeye başladı.

Hatalar başlıyor ;

Yeterli sermayeniz var nasıl olsa kendinize ve analizinize güveniyorsunuz !!!

Piyasa buradan döner diyerek bir alım işlemi daha yaptınız.

Ama hala fiyatlar düşmeye devam ediyor………………..

Kesin buradan diyerek buradan bir alım işlemi daha yaptınız.

Bu arada tanıdıklarınıza sormaya başladınız ‘’ oda ne piyasadakiler enstrümanın yükseleceğini söylüyorlar……………………

Bir alım daha……………..

İşte kesin buradan dönecek……………………

Bir alım daha……….

Fakat piyasa hala düşmeye devam etti. Sonuç olarak hesabımızı patlattık. Dibe oturduk artık….

Hatamız neydi ?

1- Stopsuz Çok fazla işlem yaptık.
2- Stopsuz Çok fazla işlem yaptık.
3- Stopsuz Çok fazla işlem yaptık.
4- Stopsuz Çok fazla işlem yaptık.

Hırsımıza yenildik , kendimize ve analizimize çok güvendik, kısa vadeli düşündük orta uzun vadeli piyasa algısı ve beklentisini araştırmadık, Sadece işlem yaptığımız grafiğe bakıp daha büyük grafikleri pas geçtik, her zaman kısa vade de 1+1=2 olmadığını unuttuk dahası realist düşünmekten uzaklaştık.

Stoplu tek bir işlem yeterliydi ama tüm cephaneyi tek bir pariteye harcayarak riski dağıtmadınız. Başka enstrümanlar da da işlem fırsatını kaçırdınız.

Piyasa terse dönüp ikinci işlemi açtığınız anda doğru düşünme ve karar alma yeteneğinizi kaybettiniz. Hırsınıza yenik düştünüz.

Hırs gelir, göz kızarır; hırs gider, yüz kızarır
Atasözü

YAZAN: Nazmi Yılmaz

Nazmi Yılmaz İletişim: Twitter ,,,, Facebook

Burada Yer Alan Bilgiler Yatırım Tavsiyesi Niteliğinde Değildir Eğitim Ve Bilgi Amaçlıdır Her Yatırımcı Kendi Yatırımından Sorumludur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu